130 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

130

сто триесет
129 130 131
Редно: сто триесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

130 (сто триесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 129 а претходник на бројот 131.

Наводи[уреди | уреди извор]