242 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

242

двеста четириесет и два
241 242 243
Редно: двеста четириесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXLII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

242 (двеста четириесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 241 а претходник на бројот 243.