250 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

250

двесте и педесет
249 250 251
Редно: двесте и педесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCL
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

250 (двесте и педесет) - број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 249, а претходник на бројот 251.

Наводи[уреди | уреди извор]