Прејди на содржината

225 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

225

двесте дваесет и пет
224 225 226
Редно: двесте дваесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

225 (двесте дваесет и пет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 224 а претходник на бројот 226.

Наводи[уреди | уреди извор]