Список на екипи и велосипедисти на Вуелта а Еспања 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вуелта а Еспања 2018 било 73. издание на трката. Таа била последна од трите големи трки во велосипедизмот која се одржала во 2018 година. Трката започнала во Малага на 25 август, а завршила во Мадрид на 16 септември.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Вуелта а Еспања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Астана
  3. BRN Бахреин-Мерида
  4. USA БМЦ Рејсинг Тим
  5. GER Бора-хансгрое
  6. RSA Дименжн Дата
  7. USA EF Education First-Drapac
  8. FRA Групама-ФДЖ
  9. SUI Катјуша-Алпесин
  10. NED Лото НЛ-Џамбо
  11. BEL Лото-Судал
  12. AUS Мичелтон-Скот
  13. ESP Мовистар
  14. BEL Квик-Степ Флорс
  15. GBR Тим Скај
  16. GER Sunweb
  17. USA Трек-Сегафредо
  18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
  1. ESP Бургос БХ
  2. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
  3. FRA Кофидис
  4. ESP Euskadi-Murias
Wikidata-logo S.svg

Велосипедисти[уреди | уреди извор]

Легенда
Бр. Почетниот број носен од возачот во текот на Вуелта
Место Место во генералниот пласман
Време Разлика во однос на победникот на генералниот пласман
dagger Го означува возачот роден на или по 1 јануари 1993 година, кој може да ја добие наградата за млад возач
  Yellow jersey   Го означува победникот на генералниот пласман
  Green jersey   Го означува победникот на бодовниот пласман
  White jersey with blue polka dots   Го означува победникот на планинскиот пласман
  White jersey   Го означува победникот на комбинираниот пласман
  White jersey with green dossard   Го означува победникот на наградата за борбеност
  White jersey with red dossard   Го означува победникот на наградата за млад возач
ДНС Го означува возачот кој не започнал, како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил, како и етапата на која се повлекол
ДСК Го означува возачот кој бил дисквалификуван од трката, како и етапата на која тоа се случило
Возраста е утврдена на 26 август 2018 година, датумот на кој започнала Вуелта

По почетен број[уреди | уреди извор]

Бр. Име Држава Екипа Возраст Место Време Нав.
1 Винченцо Нибали  Италија Бахреин-Мерида 33 59 + 2ч 08' 54" [2]
2 Иван Гарсија Young rider  Шпанија Бахреин-Мерида 22 99 + 3ч 28' 51" [3]
3 Горка Изагире  Шпанија Бахреин-Мерида 30 29 + 1ч 14' 48" [4]
4 Јон Изагире  Шпанија Бахреин-Мерида 29 9 + 11' 09" [5]
5 Марк Падун Young rider  Украина Бахреин-Мерида 22 ДНФ-17 [6]
6 Франко Пелицоти  Италија Бахреин-Мерида 40 50 + 1ч 58' 18" [7]
7 Херман Пернштајнер  Австрија Бахреин-Мерида 28 ДНС-18 [8]
8 Лука Пиберник Young rider  Словенија Бахреин-Мерида 24 142 + 4ч 56' 19" [9]
11 Ибер Дипон  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 38 26 + 1ч 11' 04" [10]
12 Микаел Шерел  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 32 97 + 3ч 21' 54" [11]
13 Жилиен Дивал  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 28 157 + 5ч 42' 01" [12]
14 Тони Галопен  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 30 11 + 12' 10" [13]
15 Бен Гаштауер  Луксембург АГ2Р-Ла Мондијал 30 36 + 1ч 28' 52" [14]
16 Александар Жење  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 30 90 + 3ч 04' 42" [15]
17 Алекси Жужар Young rider  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 25 ДНФ-11 [16]
18 Нан Петер Young rider  Франција АГ2Р-Ла Мондијал 24 72 + 2ч 30' 11" [17]
21 Мигел Анхел Лопес Young rider  Колумбија Астана 24 3 + 2' 04" [18]
22 Пелјо Билбао  Шпанија Астана 28 27 + 1ч 12' 49" [19]
23 Дарио Каталдо  Италија Астана 33 64 + 2ч 18' 54" [20]
24 Омар Фраиле  Шпанија Астана 28 63 + 2ч 14' 33" [21]
25 Јан Хирт  Чешка Астана 27 74 + 2ч 35' 49" [22]
26 Никита Сталнов  Казахстан Астана 26 104 + 3ч 46' 29" [23]
27 Давиде Вилела  Италија Астана 27 48 + 1ч 57' 26" [24]
28 Андреј Зајтс  Казахстан Астана 31 52 + 2ч 01' 13" [25]
31 Ричи Порт  Австралија БМЦ Рејсинг Тим 33 84 + 2ч 57' 17" [26]
32 Брент Букволтер  САД БМЦ Рејсинг Тим 34 66 + 2ч 21' 43" [27]
33 Алесандро де Марки  Италија БМЦ Рејсинг Тим 32 76 + 2ч 40' 14" [28]
34 Роан Денис  Австралија БМЦ Рејсинг Тим 28 ДНС-17 [29]
35 Николас Роуш  Ирска БМЦ Рејсинг Тим 34 40 + 1ч 36' 40" [30]
36 Џои Роскопф  САД БМЦ Рејсинг Тим 28 81 + 2ч 51' 48" [31]
37 Дилан Тенс  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 26 33 + 1ч 22' 46" [32]
38 Франсиско Вентосо  Шпанија БМЦ Рејсинг Тим 36 111 + 4ч 02' 14" [33]
41 Петер Саган  Словачка Бора-Хансгрое 28 119 + 4ч 16' 05" [34]
42 Емануел Бухман  Германија Бора-Хансгрое 25 12 + 14' 06" [35]
43 Маркус Бургхарт  Германија Бора-Хансгрое 35 149 + 5ч 09' 59" [36]
44 Давиде Формоло  Италија Бора-Хансгрое 25 22 + 57' 29" [37]
45 Рафал Мајка  Полска Бора-Хансгрое 28 13 + 17' 57" [38]
46 Џеј Мекарти  Австралија Бора-Хансгрое 25 91 + 3ч 05' 02" [39]
47 Лукас Пестлбергер  Австрија Бора-Хансгрое 26 ДНС-19 [40]
48 Михаел Шварцман  Германија Бора-Хансгрое 27 150 + 5ч 10' 42" [41]
51 Тибо Пино  Франција Групама-ФДЖ 28 6 + 5' 57" [42]
52 Микаел Делаж  Франција Групама-ФДЖ 33 112 + 4ч 02' 45" [43]
53 Антоан Дишен  Канада Групама-ФДЖ 26 127 + 4ч 29' 30" [44]
54 Риди Молар  Франција Групама-ФДЖ 28 14 + 25' 40" [45]
55 Георг Прајдлер  Австрија Групама-ФДЖ 28 ДНФ-11 [46]
56 Марк Саро Young rider  Франција Групама-ФДЖ 25 131 + 4ч 38' 36" [47]
57 Бенжамен Тома Young rider  Франција Групама-ФДЖ 22 121 + 4ч 22' 41" [48]
58 Лео Венсан Young rider  Франција Групама-ФДЖ 22 77 + 2ч 43' 29" [49]
61 Тиш Бенот Young rider  Белгија Лото-Судал 24 95 + 3ч 14' 12" [50]
62 Сандер Арме  Белгија Лото-Судал 32 73 + 2ч 30' 18" [51]
63 Виктор Кампенертс  Белгија Лото-Судал 26 102 + 3ч 43' 36" [52]
64 Томас де Гент White jersey with blue polka dots  Белгија Лото-Судал 31 67 + 2ч 22' 10" [53]
65 Бјорг Ламбрехт Young rider  Белгија Лото-Судал 21 ДНС-15 [54]
66 Максим Монфор  Белгија Лото-Судал 35 42 + 1ч 43' 23" [55]
67 Тош ван дер Санде  Белгија Лото-Судал 25 114 + 4ч 08' 34" [56]
68 Јеле Валајс  Белгија Лото-Судал 29 143 + 4ч 56' 42" [57]
71 Сајмон Јејтс Red jersey White jersey  Обединето Кралство Мичелтон-Скот 26 1 82ч 05' 58" [58]
72 Михаел Албасини  Швајцарија Мичелтон-Скот 37 118 + 4ч 15' 40" [59]
73 Александер Едмондсон Young rider  Австралија Мичелтон-Скот 24 155 + 5ч 24' 24" [60]
74 Џек Хејг Young rider  Австралија Мичелтон-Скот 24 19 + 45' 32" [61]
75 Дамјен Хаусон  Австралија Мичелтон-Скот 26 70 + 2ч 29' 16" [62]
76 Лука Мезгец  Словенија Мичелтон-Скот 30 141 + 4ч 55' 25" [63]
77 Матео Трентин  Италија Мичелтон-Скот 29 125 + 4ч 28' 10" [64]
78 Адам Јејтс  Обединето Кралство Мичелтон-Скот 26 45 + 1ч 54' 33" [65]
81 Наиро Кинтана  Колумбија Мовистар Тим 28 8 + 6' 51" [66]
82 Андреј Амадор  Костарика Мовистар Тим 31 93 + 3ч 10' 46" [67]
83 Винер Анакона  Колумбија Мовистар Тим 30 69 + 2ч 25' 25" [68]
84 Даниеле Бенати  Италија Мовистар Тим 37 133 + 4ч 45' 32" [69]
85 Ричард Карапас Young rider  Еквадор Мовистар Тим 25 18 + 39' 53" [70]
86 Иманол Ервити  Шпанија Мовистар Тим 34 92 + 3ч 10' 45" [71]
87 Нелсон Оливеира  Португалија Мовистар Тим 29 71 + 2ч 30' 07" [72]
88 Алехандро Валверде Green jersey  Шпанија Мовистар Тим 38 5 + 4' 28" [73]
91 Елија Вивијани  Италија Квик-Степ Флорс 29 145 + 5ч 01' 37" [74]
92 Каспер Асгрен Young rider  Данска Квик-Степ Флорс 23 134 + 4ч 48' 07" [75]
93 Лауренс де Плус Young rider  Белгија Квик-Степ Флорс 22 ДНФ-19 [76]
94 Дрис Девенинс  Белгија Квик-Степ Флорс 35 94 + 3ч 14' 01" [77]
95 Енрик Мас Young rider White jersey with red dossard  Шпанија Квик-Степ Флорс 23 2 + 1' 46" [78]
96 Михаел Меркев  Данска Квик-Степ Флорс 33 148 + 5ч 07' 42" [79]
97 Фабио Сабатини  Италија Квик-Степ Флорс 33 152 + 5ч 13' 46" [80]
98 Питер Сери  Белгија Квик-Степ Флорс 29 88 + 3ч 00' 05" [81]
101 Луис Мејнтџес  ЈАР Тим Дименжн Дата 26 58 + 2ч 06' 00" [82]
102 Игор Антон  Шпанија Тим Дименжн Дата 35 44 + 1ч 52' 53" [83]
103 Стивен Камингс  Обединето Кралство Тим Дименжн Дата 37 124 + 4ч 27' 54" [84]
104 Амануел Гебрезгабихиер Young rider  Еритреја Тим Дименжн Дата 24 37 + 1ч 30' 43" [85]
105 Рајан Гибонс Young rider  ЈАР Тим Дименжн Дата 24 82 + 2ч 55' 03" [86]
106 Бен Кинг  САД Тим Дименжн Дата 29 24 + 1ч 03' 40" [87]
107 Мерхави Кудус Young rider  Еритреја Тим Дименжн Дата 24 31 + 1ч 19' 54" [88]
108 Јохан ван Зил  ЈАР Тим Дименжн Дата 27 122 + 4ч 22' 54" [89]
111 Ригоберто Уран  Колумбија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 31 7 + 6' 07" [90]
112 Сајмон Кларк  Австралија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 32 46 + 1ч 55' 01" [91]
113 Мичел Докер  Австралија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 31 151 + 5ч 13' 26" [92]
114 Себастијан Лангевелд  Холандија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 33 128 + 4ч 31' 50" [93]
115 Даниел Морено  Шпанија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 36 38 + 1ч 32' 59" [94]
116 Пјер Ролан  Франција ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 31 56 + 2ч 04' 34" [95]
117 Том ван Асбрук  Белгија ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 28 87 + 2ч 59' 30" [96]
118 Мајкл Вудс  Канада ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 31 34 + 1ч 23' 13" [97]
121 Илнур Закарин  Русија Катјуша-Алпесин 28 20 + 51' 36" [98]
122 Ијан Босвел  САД Катјуша-Алпесин 27 126 + 4ч 28' 13" [99]
123 Жозе Гонсалвеш  Португалија Катјуша-Алпесин 29 ДНФ-13 [100]
124 Рето Холенштајн  Швајцарија Катјуша-Алпесин 33 55 + 2ч 04' 03" [101]
125 Павел Кочетков  Русија Катјуша-Алпесин 32 53 + 2ч 01' 36" [102]
126 Мауритс Ламертинк  Холандија Катјуша-Алпесин 27 ДНС-8 [103]
127 Тијаго Машадо  Португалија Катјуша-Алпесин 32 79 + 2ч 48' 38" [104]
128 Јонатан Рестрепо Young rider  Колумбија Катјуша-Алпесин 23 105 + 3ч 47' 21" [105]
131 Стевен Краусвејк  Холандија Лото НЛ-Џамбо 31 4 + 2' 54" [106]
132 Џорџ Бенет  Нов Зеланд Лото НЛ-Џамбо 28 35 + 1ч 24' 17" [107]
133 Ларс Бом  Холандија Лото НЛ-Џамбо 32 153 + 5ч 19' 07" [108]
134 Флорис де Тир  Белгија Лото НЛ-Џамбо 26 41 + 1ч 42' 58" [109]
135 Сеп Кус Young rider  САД Лото НЛ-Џамбо 23 65 + 2ч 20' 11" [110]
136 Том Лезер  Холандија Лото НЛ-Џамбо 32 139 + 4ч 53' 56" [111]
137 Берт-Јан Линдеман  Холандија Лото НЛ-Џамбо 29 136 + 4ч 52' 40" [112]
138 Дани ван Попел Young rider  Холандија Лото НЛ-Џамбо 25 132 + 4ч 38' 47" [113]
141 Давид де ла Крус  Шпанија Тим Скај 29 15 + 28' 02" [114]
142 Џонатан Кастровјехо  Шпанија Тим Скај 31 100 + 3ч 30' 00" [115]
143 Тео Гејган Харт Young rider  Обединето Кралство Тим Скај 23 62 + 2ч 13' 56" [116]
144 Серхио Енао  Колумбија Тим Скај 30 28 + 1ч 13' 07" [117]
145 Михал Квјатковски  Полска Тим Скај 28 43 + 1ч 43' 49" [118]
146 Салваторе Пучо  Италија Тим Скај 28 96 + 3ч 15' 09" [119]
147 Павел Сиваков Young rider  Русија Тим Скај 21 ДНФ-14 [120]
148 Дилан ван Барле  Холандија Тим Скај 26 ДНС-14 [121]
151 Вилко Келдерман  Холандија Тим Санвеб 27 10 + 11' 11" [122]
152 Јоханес Фрелингер  Германија Тим Санвеб 33 115 + 4ч 11' 01" [123]
153 Зимон Гешке  Германија Тим Санвеб 32 ДНС-18 [124]
154 Џеј Хиндли Young rider  Австралија Тим Санвеб 22 32 + 1ч 21' 38" [125]
155 Мајкл Сторер Young rider  Австралија Тим Санвеб 21 117 + 4ч 12' 32" [126]
156 Мике Тенисен  Холандија Тим Санвеб 26 109 + 3ч 58' 38" [127]
157 Мартејн Тусвелд Young rider  Холандија Тим Санвеб 24 80 + 2ч 49' 31" [128]
158 Макс Валшајд Young rider  Германија Тим Санвеб 25 156 + 5ч 25' 57" [129]
161 Бауке Молема White jersey with green dossard  Холандија Трек-Сегафредо 31 30 + 1ч 17' 39" [130]
162 Џанлука Брамбила  Италија Трек-Сегафредо 31 16 + 30' 00" [131]
163 Матијас Брендле  Австрија Трек-Сегафредо 28 158 + 5ч 53' 31" [132]
164 Никола Кончи Young rider  Италија Трек-Сегафредо 21 ДНС-16 [133]
165 Фабио Фелине  Италија Трек-Сегафредо 28 61 + 2ч 11' 02" [134]
166 Маркел Иризар  Шпанија Трек-Сегафредо 38 130 + 4ч 37' 11" [135]
167 Џакомо Ницоло  Италија Трек-Сегафредо 29 140 + 4ч 54' 29" [136]
168 Кил Рејнен  САД Трек-Сегафредо 32 135 + 4ч 49' 50" [137]
171 Фабио Ару  Италија ОАЕ Тим Емирати 28 23 + 1ч 03' 07" [138]
172 Свен Ерик Бистрем  Норвешка ОАЕ Тим Емирати 26 113 + 4ч 06' 25" [139]
173 Симоне Консони Young rider  Италија ОАЕ Тим Емирати 23 147 + 5ч 02' 02" [140]
174 Валерио Конти Young rider  Италија ОАЕ Тим Емирати 25 60 + 2ч 09' 59" [141]
175 Вегард Стаке Ленген  Норвешка ОАЕ Тим Емирати 29 107 + 3ч 56' 34" [142]
176 Даниел Мартин  Ирска ОАЕ Тим Емирати 32 ДНС-10 [143]
177 Симоне Петили Young rider  Италија ОАЕ Тим Емирати 25 ДНФ-10 [144]
178 Едвард Равази Young rider  Италија ОАЕ Тим Емирати 24 39 + 1ч 34' 57" [145]
181 Жозе Мендеш  Португалија Бургос БХ 33 83 + 2ч 57' 10" [146]
182 Јетсе Бол  Холандија Бургос БХ 28 101 + 3ч 35' 55" [147]
183 Оскар Кабедо Young rider  Шпанија Бургос БХ 23 86 + 2ч 58' 27" [148]
184 Хорхе Куберо  Шпанија Бургос БХ 25 89 + 3ч 03' 35" [149]
185 Хесус Ескера  Шпанија Бургос БХ 27 98 + 3ч 27' 49" [150]
186 Жорди Симон  Шпанија Бургос БХ 27 ДНФ-17 [151]
187 Диего Рубио  Шпанија Бургос БХ 27 138 + 4ч 53' 48" [152]
188 Пабло Торес  Шпанија Бургос БХ 30 129 + 4ч 34' 43" [153]
191 Серхио Пардилја  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 34 49 + 1ч 57' 41" [154]
192 Алекс Аранбуру Young rider  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 22 108 + 3ч 57' 33" [155]
193 Јонатан Ластра Young rider  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 25 123 + 4ч 26' 51" [156]
194 Љуис Мас  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 28 47 + 1ч 57' 26" [157]
195 Антонио Молина  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 27 120 + 4ч 18' 48" [158]
196 Кристијан Родригес Young rider  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 23 25 + 1ч 06' 26" [159]
197 Ник Шулц Young rider  Австралија Каха Рурал-Сегурос РГА 23 75 + 2ч 39' 38" [160]
198 Нелсон Сото Young rider  Колумбија Каха Рурал-Сегурос РГА 24 154 + 5ч 20' 28" [161]
201 Насер Бухани  Франција Кофидис 28 ДНФ-11 [162]
202 Лоик Шету  Франција Кофидис 25 144 + 5ч 00' 35" [163]
203 Хесус Ерада  Шпанија Кофидис 28 21 + 57' 15" [164]
204 Хосе Ерада  Шпанија Кофидис 32 57 + 2ч 05' 41" [165]
205 Матијас Ле Тирнје Young rider  Франција Кофидис 23 110 + 4ч 00' 26" [166]
206 Луис Анхел Мате  Шпанија Кофидис 34 106 + 3ч 55' 56" [167]
207 Стефан Росето  Франција Кофидис 31 54 + 2ч 01' 43" [168]
208 Кенет Ванбилсен  Белгија Кофидис 28 138 + 4ч 53' 07" [169]
211 Едуард Прадес  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 31 68 + 2ч 24' 10" [170]
212 Јон Аберастури  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 29 145 + 5ч 01' 45" [171]
213 Ариц Багуес  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 29 78 + 2ч 45' 48" [172]
214 Микел Бискара  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 29 17 + 35' 46" [173]
215 Гарикоиц Браво  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 29 116 + 4ч 12' 25" [174]
216 Микел Итурија  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 26 103 + 3ч 45' 05" [175]
217 Оскар Родригес Young rider  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 23 51 + 1ч 58' 53" [176]
218 Хектор Саес Young rider  Шпанија Еускади Баск Кантри-Муријас 24 85 + 2ч 57' 30" [177]

По екипа[уреди | уреди извор]

Бахреин-Мерида (TBM)
Бр. Возач Место
1  Винченцо Нибали (ИТА) 59
2  Иван Гарсија (ШПА) 99
3  Горка Изагире (ШПА) 29
4  Јон Изагире (ШПА) 9
5  Марк Падун (УКР) ДНФ-17
6  Франко Пелицоти (ИТА) 50
7  Херман Пернштајнер (АВТ) ДНС-18
8  Лука Пиберник (СЛО) 142
Спортски директор: Горазд Штангељ / Харалд Моршер
АГ2Р-Ла Мондијал (ALM)
Бр. Возач Место
11  Ибер Дипон (ФРА) 26
12  Микаел Шерел (ФРА) 97
13  Жилиен Дивал (ФРА) 157
14  Тони Галопен (ФРА) 11
15  Бен Гаштауер (ЛУК) 36
16  Александар Жење (ФРА) 90
17  Алекси Жужар (ФРА) ДНФ-11
18  Нан Петер (ФРА) 72
Спортски директор: Жилиен Жирди / Стефан Жубер
Астана (AST)
Бр. Возач Место
21  Мигел Анхел Лопес (КОЛ) 3
22  Пелјо Билбао (ШПА) 27
23  Дарио Каталдо (ИТА) 64
24  Омар Фраиле (ШПА) 63
25  Јан Хирт (ЧЕШ) 74
26  Никита Сталнов (КАЗ) 104
27  Давиде Вилела (ИТА) 48
28  Андреј Зајтс (КАЗ) 52
Спортски директор: Александар Шефер / Дмитри Седун
БМЦ Рејсинг Тим (BMC)
Бр. Возач Место
31  Ричи Порт (АВС) 84
32  Брент Букволтер (САД) 66
33  Алесандро де Марки (ИТА) 76
34  Роан Денис (АВС) ДНС-17
35  Николас Роуш (ИРС) 40
36  Џои Роскопф (САД) 81
37  Дилан Тенс (БЕЛ) 33
38  Франсиско Вентосо (ШПА) 111
Спортски директор: Џексон Стјуарт / Клас Лодевик
Бора-Хансгрое (BOH)
Бр. Возач Место
41  Петер Саган (СВК) 119
42  Емануел Бухман (ГЕР) 12
43  Маркус Бургхарт (ГЕР) 149
44  Давиде Формоло (ИТА) 22
45  Рафал Мајка (ПОЛ) 13
46  Џеј Мекарти (АВС) 91
47  Лукас Пестлбергер (АВТ) ДНС-19
48  Михаел Шварцман (ГЕР) 150
Спортски директор: Штефен Радохла / Андре Шулце
Групама-ФДЖ (GFC)
Бр. Возач Место
51  Тибо Пино (ФРА) 6
52  Микаел Делаж (ФРА) 112
53  Антоан Дишен (КАН) 127
54  Риди Молар (ФРА) 14
55  Георг Прајдлер (АВТ) ДНФ-11
56  Марк Саро (ФРА) 131
57  Бенжамен Тома (ФРА) 121
58  Лео Венсан (ФРА) 77
Спортски директор: Тиери Брисо / Франк Пино
Лото-Судал (LTS)
Бр. Возач Место
61  Тиш Бенот (БЕЛ) 95
62  Сандер Арме (БЕЛ) 73
63  Виктор Кампенертс (БЕЛ) 102
64  Томас де Гент (БЕЛ) White jersey with blue polka dots 67
65  Бјорг Ламбрехт (БЕЛ) ДНС-15
66  Максим Монфор (БЕЛ) 42
67  Тош ван дер Санде (БЕЛ) 114
68  Јеле Валајс (БЕЛ) 143
Спортски директор: Марио Ертс / Марк Ваутерс
Мичелтон-Скот (MTS)
Бр. Возач Место
71  Сајмон Јејтс (ВБР) Red jersey Combination jersey 1
72  Михаел Албасини (ШВА) 118
73  Александер Едмондсон (АВС) 155
74  Џек Хејг (АВС) 19
75  Дамјен Хаусон (АВС) 70
76  Лука Мезгец (СЛО) 141
77  Матео Трентин (ИТА) 125
78  Адам Јејтс (ВБР) 45
Спортски директор: Мат Вајт / Дејвид Мекпартланд
Мовистар Тим (MOV)
Бр. Возач Место
81  Наиро Кинтана (КОЛ) 8
82  Андреј Амадор (КРИ) 93
83  Винер Анакона (КОЛ) 69
84  Даниеле Бенати (ИТА) 133
85  Ричард Карапас (ЕКВ) 18
86  Иманол Ервити (ШПА) 92
87  Нелсон Оливеира (ПОР) 71
88  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey 5
Спортски директор: Хосе Луис Ариета / Пабло Ластрас
Квик-Степ Флорс (QST)
Бр. Возач Место
91  Елија Вивијани (ИТА) 145
92  Каспер Асгрен (ДАН) 134
93  Лауренс де Плус (БЕЛ) ДНФ-19
94  Дрис Девенинс (БЕЛ) 94
95  Енрик Мас (ШПА) White jersey with red dossard 2
96  Михаел Меркев (ДАН) 148
97  Фабио Сабатини (ИТА) 152
98  Питер Сери (БЕЛ) 88
Спортски директор: Рик ван Слике / Герт ван Бонт
Тим Дименжн Дата (DDD)
Бр. Возач Место
101  Луис Мејнтџес (ЈАР) 58
102  Игор Антон (ШПА) 44
103  Стивен Камингс (ВБР) 124
104  Амануел Гебрезгабихиер (ЕРИ) 37
105  Рајан Гибонс (ЈАР) 82
106  Бен Кинг (САД) 24
107  Мерхави Кудус (ЕРИ) 31
108  Јохан ван Зил (ЈАР) 122
Спортски директор: Алекс Санс Вега / Бинген Фернандес
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак (EFD)
Бр. Возач Место
111  Ригоберто Уран (КОЛ) 7
112  Сајмон Кларк (АВС) 46
113  Мичел Докер (АВС) 151
114  Себастијан Лангевелд (NED) 128
115  Даниел Морено (ШПА) 38
116  Пјер Ролан (ФРА) 56
117  Том ван Асбрук (БЕЛ) 87
118  Мајкл Вудс (КАН) 34
Спортски директор: Хуан Мануел Гарате / Фабрицио Гвиди
Катјуша-Алпесин (KAT)
Бр. Возач Место
121  Илнур Закарин (RUS) 20
122  Ијан Босвел (САД) 126
123  Жозе Гонсалвеш (ПОР) ДНФ-13
124  Рето Холенштајн (ШВА) 55
125  Павел Кочетков (RUS) 53
126  Мауритс Ламертинк (NED) ДНС-8
127  Тијаго Машадо (ПОР) 79
128  Јонатан Рестрепо (КОЛ) 105
Спортски директор: Димитриј Конишев / Хавиер Флоренсио
Лото НЛ-Џамбо (TLJ)
Бр. Возач Место
131  Стевен Краусвејк (NED) 4
132  Џорџ Бенет (NZL) 35
133  Ларс Бом (NED) 153
134  Флорис де Тир (БЕЛ) 41
135  Сеп Кус (САД) 65
136  Том Лезер (NED) 139
137  Берт-Јан Линдеман (NED) 136
138  Дани ван Попел (NED) 132
Спортски директор: Гриша Нирман / Ади Енгелс
Тим Скај (SKY)
Бр. Возач Место
141  Давид де ла Крус (ШПА) 15
142  Џонатан Кастровјехо (ШПА) 100
143  Тео Гејган Харт (ВБР) 62
144  Серхио Енао (КОЛ) 28
145  Михал Квјатковски (ПОЛ) 43
146  Салваторе Пучо (ИТА) 96
147  Павел Сиваков (RUS) ДНФ-14
148  Дилан ван Барле (NED) ДНС-14
Спортски директор: Габриел Раш / Хавиер Зандио
Тим Санвеб (SUN)
Бр. Возач Место
151  Вилко Келдерман (NED) 10
152  Јоханес Фрелингер (ГЕР) 115
153  Зимон Гешке (ГЕР) ДНС-18
154  Џеј Хиндли (АВС) 32
155  Мајкл Сторер (АВС) 117
156  Мике Тенисен (NED) 109
157  Мартејн Тусвелд (NED) 80
158  Макс Валшајд (ГЕР) 156
Спортски директор: Аике Висбек / Том Велерс
Трек-Сегафредо (TFS)
Бр. Возач Место
161  Бауке Молема (NED) White jersey with green dossard 30
162  Џанлука Брамбила (ИТА) 16
163  Матијас Брендле (АВТ) 158
164  Никола Кончи (ИТА) ДНС-16
165  Фабио Фелине (ИТА) 61
166  Маркел Иризар (ШПА) 130
167  Џакомо Ницоло (ИТА) 140
168  Кил Рејнен (САД) 135
Спортски директор: Дирк Демол / Јарослав Попович
ОАЕ Тим Емирати (UAD)
Бр. Возач Место
171  Фабио Ару (ИТА) 23
172  Свен Ерик Бистрем (NOR) 113
173  Симоне Консони (ИТА) 147
174  Валерио Конти (ИТА) 60
175  Вегард Стаке Ленген (NOR) 107
176  Даниел Мартин (ИРС) ДНС-10
177  Симоне Петили (ИТА) ДНФ-10
178  Едвард Равази (ИТА) 39
Спортски директор: Филип Моди / Бруно Вичино
Бургос БХ (BBH)
Бр. Возач Место
181  Жозе Мендеш (ПОР) 83
182  Јетсе Бол (NED) 101
183  Оскар Кабедо (ШПА) 86
184  Хорхе Куберо (ШПА) 89
185  Хесус Ескера (ШПА) 98
186  Жорди Симон (ШПА) ДНФ-17
187  Диего Рубио (ШПА) 138
188  Пабло Торес (ШПА) 129
Спортски директор: Жозе Кабедо
Каха Рурал-Сегурос РГА (CJR)
Бр. Возач Место
191  Серхио Пардилја (ШПА) 49
192  Алекс Аранбуру (ШПА) 108
193  Јонатан Ластра (ШПА) 123
194  Љуис Мас (ШПА) 47
195  Антонио Молина (ШПА) 120
196  Кристијан Родригес (ШПА) 25
197  Ник Шулц (АВС) 75
198  Нелсон Сото (КОЛ) 154
Спортски директор: Еугенио Гоикочеа / Хосе Мигел Фернандес
Кофидис (COF)
Бр. Возач Место
201  Насер Бухани (ФРА) ДНФ-11
202  Лоик Шету (ФРА) 144
203  Хесус Ерада (ШПА) 21
204  Хосе Ерада (ШПА) 57
205  Матијас Ле Тирнје (ФРА) 110
206  Луис Анхел Мате (ШПА) 106
207  Стефан Росето (ФРА) 54
208  Кенет Ванбилсен (БЕЛ) 137
Спортски директор: Жан Лик Жонрон / Кристијан Жиберто
Еускади Баск Кантри-Муријас (EUS)
Бр. Возач Место
211  Едуард Прадес (ШПА) 68
212  Јон Аберастури (ШПА) 146
213  Ариц Багуес (ШПА) 78
214  Микел Бискара (ШПА) 17
215  Гарикоиц Браво (ШПА) 116
216  Микел Итурија (ШПА) 103
217  Оскар Родригес (ШПА) 51
218  Хектор Саес (ШПА) 85
Спортски директор: Хавиер Муриел / Давид Ешавари

По националност[уреди | уреди извор]

Вкупно 176 возачи настапиле на Вуелта а Еспања 2018 од 30 различни држави.

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
 Австралија 11 10 3 (Роан Денис x2, Сајмон Кларк)
 Австрија 4 1
 Белгија 15 13 1 (Јеле Валајс)
 Обединето Кралство 4 4 1 (Сајмон Јејтс)
 Германија 6 5
 Данска 2 2
 Еквадор 1 1
 Еритреја 2 2
 Ирска 2 1
 Италија 20 18 4 (Елија Вивијани x3, Алесандро де Марки)
 ЈАР 3 3
 Казахстан 2 2
 Канада 2 2 1 (Мајкл Вудс)
 Колумбија 7 7
 Костарика 1 1
 Луксембург 1 1
 Нов Зеланд 1 1
 Норвешка 2 2
 Полска 2 2
 Португалија 4 3
 Русија 3 2
 Словачка 1 1
 Словенија 2 2
 САД 6 6 2 (Бен Кинг x2)
 Украина 1 0
 Франција 18 16 5 (Насер Бухани, Тони Галопен, Александар Жење, Тибо Пино x2)
 Холандија 13 11
 Чешка 1 1
 Швајцарија 2 2
 Шпанија 37 36 4 (Алехандро Валверде x2, Оскар Родригес, Енрик Мас)
Вкупно 176 158 21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
  2. „Vincenzo Nibali“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  3. „Iván García“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  4. „Gorka Izagirre“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  5. „Ion Izagirre“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  6. „Mark Padun“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  7. „Franco Pellizotti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  8. „Hermann Pernsteiner“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  9. „Luka Pibernik“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  10. „Hubert Dupont“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  11. „Mickaël Cherel“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  12. „Julien Duval“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  13. „Tony Gallopin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  14. „Ben Gastauer“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  15. „Alexandre Geniez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  16. „Alexis Gougeard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  17. „Nans Peters“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  18. „Miguel Ángel López“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  19. „Pello Bilbao“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  20. „Dario Cataldo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  21. „Omar Fraile“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  22. „Jan Hirt“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  23. „Nikita Stalnov“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  24. „Davide Villella“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  25. „Andrey Zeits“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  26. „Richie Porte“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  27. „Brent Bookwalter“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  28. „Alessandro De Marchi“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  29. „Rohan Dennis“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  30. „Nicolas Roche“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  31. „Joey Rosskopf“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  32. „Dylan Teuns“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  33. „Francisco Ventoso“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  34. „Peter Sagan“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  35. „Emanuel Buchmann“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  36. „Marcus Burghardt“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  37. „Davide Formolo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  38. „Rafal Majka“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  39. „Jay McCarthy“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  40. „Lukas Pöstlberger“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  41. „Michael Schwarzmann“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  42. „Thibaut Pinot“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  43. „Mickaël Delage“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  44. „Antoine Duchesne“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  45. „Rudy Molard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  46. „Georg Preidler“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  47. „Marc Sarreau“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  48. „Benjamin Thomas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  49. „Léo Vincent“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  50. „Tiesj Benoot“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  51. „Sander Armée“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  52. „Victor Campenaerts“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  53. „Thomas De Gendt“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  54. „Bjorg Lambrecht“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  55. „Maxime Monfort“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  56. „Tosh Van Der Sande“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  57. „Jelle Wallays“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  58. „Simon Yates“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  59. „Michael Albasini“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  60. „Alexander Edmondson“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  61. „Jack Haig“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  62. „Damien Howson“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  63. „Luka Mezgec“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  64. „Matteo Trentin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  65. „Adam Yates“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  66. „Nairo Quintana“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  67. „Andrey Amador“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  68. „Winner Anacona“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  69. „Daniele Bennati“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  70. „Richard Carapaz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  71. „Imanol Erviti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  72. „Nélson Oliveira“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  73. „Alejandro Valverde“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  74. „Elia Viviani“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  75. „Kasper Asgreen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  76. „Laurens De Plus“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  77. „Dries Devenyns“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  78. „Enric Mas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  79. „Michael Mørkøv“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  80. „Fabio Sabatini“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  81. „Pieter Serry“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  82. „Louis Meintjes“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  83. „Igor Antón“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  84. „Steven Cummings“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  85. „Amanuel Gebrezgabihier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  86. „Ryan Gibbons“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  87. „Ben King“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  88. „Merhawi Kudus“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  89. „Johann Van Zyl“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  90. „Rigoberto Urán“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  91. „Simon Clarke“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  92. „Mitchell Docker“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  93. „Sebastian Langeveld“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  94. „Daniel Moreno“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  95. „Pierre Rolland“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  96. „Tom Van Asbroeck“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  97. „Michael Woods“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  98. „Ilnur Zakarin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  99. „Ian Boswell“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  100. „José Gonçalves“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  101. „Reto Hollenstein“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  102. „Pavel Kochetkov“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  103. „Maurits Lammertink“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  104. „Tiago Machado“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  105. „Jhonatan Restrepo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  106. „Steven Kruijswijk“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  107. „George Bennett“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  108. „Lars Boom“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  109. „Floris De Tier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  110. „Sepp Kuss“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  111. „Tom Leezer“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  112. „Bert-Jan Lindeman“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  113. „Danny Van Poppel“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  114. „David de la Cruz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  115. „Jonathan Castroviejo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  116. „Tao Geoghegan Hart“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  117. „Sergio Henao“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  118. „Michal Kwiatkowski“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  119. „Salvatore Puccio“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  120. „Pavel Sivakov“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  121. „Dylan Van Baarle“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  122. „Wilco Kelderman“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  123. „Johannes Fröhlinger“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  124. „Simon Geschke“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  125. „Jai Hindley“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  126. „Michael Storer“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  127. „Mike Teunissen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  128. „Martijn Tusveld“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  129. „Max Walscheid“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  130. „Bauke Mollema“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  131. „Gianluca Brambilla“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  132. „Matthias Brändle“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  133. „Nicola Conci“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  134. „Fabio Felline“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  135. „Markel Irizar“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  136. „Giacomo Nizzolo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  137. „Kiel Reijnen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  138. „Fabio Aru“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  139. „Sven Erik Bystrøm“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  140. „Simone Consonni“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  141. „Valerio Conti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  142. „Vegard Stake Laengen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  143. „Daniel Martin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  144. „Simone Petilli“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  145. „Edward Ravasi“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  146. „José Mendes“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  147. „Jetse Bol“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  148. „Óscar Cabedo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  149. „Jorge Cubero“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  150. „Jesús Ezquerra“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  151. „Jordi Simón“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  152. „Diego Rubio“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  153. „Pablo Torres“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  154. „Sergio Pardilla“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  155. „Alex Aranburu“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  156. „Jonathan Lastra“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  157. „Lluís Mas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  158. „Antonio Molina“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  159. „Cristián Rodríguez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  160. „Nick Schultz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  161. „Nelson Soto“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  162. „Nacer Bouhanni“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  163. „Loïc Chetout“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  164. „Jesús Herrada“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  165. „José Herrada“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  166. „Mathias Le Turnier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  167. „Luis Ángel Maté“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  168. „Stephane Rossetto“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  169. „Kenneth Vanbilsen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  170. „Eduard Prades“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  171. „Jon Aberasturi“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  172. „Aritz Bagües“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  173. „Mikel Bizkarra“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  174. „Garikoitz Bravo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  175. „Mikel Iturria“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  176. „Óscar Rodríguez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 
  177. „Héctor Saez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 24 August 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]