Список на екипи и велосипедисти на Џиро д’Италија 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џиро д’Италија 2014 — 97. издание на Џиро д’Италија, една од големите трки во велосипедизмот. На трката настапиле 198 возачи од 22 екипи. Трката се одржала од 9 мај до 1 јуни 2014.

Екипи[уреди | уреди извор]

Сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат своја екипа. Како победници на италијанскиот куп во 2013 меѓу италијанските екипи, Андрони Џокатоли-Венецуела биле повикани на трката во октомври 2013.[1] Во јануари 2014, трите преостанати специјални покани биле доделени преку гласање на социјалните мрежи, со избор на осум професионални континентални екипи.[2] Поканите им биле доделени на екипите Бардијани-ЦСФ, Колумбија и Нери Сотоли.[3]

Екипи кои настапиле на трката биле:

*: Професионалните континентални екипи на кои им е доделена специјална покана за трката.

По возач[уреди | уреди извор]

Легенда
Бр. Почетниот број кој го носи возачот на трката
Место Место во генералниот пласман
Ги означува возачите родени на или по 1 јануари 1989 со право на учество во пласманот за млад возач
  Jersey pink.svg   Го означува победникот на генералниот пласман
  Jersey red.svg   Го означува победникот на бодовниот пласман
  Jersey blue.svg   Го означува победникот на планинскиот пласман
  Jersey white.svg   Го означува победникот на пласманот за млад возач (кандидатите означени со †)
ДНС Го означува возачот кој не започнал,
како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил,
како и етапата на која се повлекол
ХД Го означува возачот кој не успеал да заврши во рамките на временската граница,
како и етапата на која тоа се случило
ДСК Го означува возачот кој бик дисквалификуван од трката,
како и етапата на која тоа се случило
Возраста е одредена според 9 мај 2013, датумот на кој започнал Џиро
Бр. Име Националност Екипа Возраст Место
1 Микеле Скарпони  Италија Астана 34 ДНФ-16
2 Валерио Ањоли  Италија Астана 29 71
3 Фабио Ару  Италија Астана 23 3
4 Јанез Брајкович  Словенија Астана 30 ДНФ-6
5 Енрико Гаспарото  Италија Астана 32 97
6 Борут Божич  Словенија Астана 33 124
7 Микел Ланда  Шпанија Астана 24 34
8 Паоло Тиралонго  Италија Астана 36 45
9 Андреј Зајтс  Казахстан Астана 27 102
11 Доменико Поцовиво  Италија Аг2р-Ла Мондијал 31 5
12 Давиде Аполонио  Италија Аг2р-Ла Мондијал 24 ХД-11
13 Жилиен Берар  Франција Аг2р-Ла Мондијал 26 70
14 Максим Буе  Франција Аг2р-Ла Мондијал 27 38
15 Аксел Домон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 23 58
16 Ибер Дипон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 33 16
17 Патрик Греч  Германија Аг2р-Ла Мондијал 27 95
18 Матео Монтагути  Италија Аг2р-Ла Мондијал 30 44
19 Алексис Вијермоз  Франција Аг2р-Ла Мондијал 25 11
21 Франко Пелицоти  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 36 12
22 Мануел Белети  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 28 ДНС-14
23 Марко Фрапорти  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 29 108
24 Јондер Годој  Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 21 76
25 Џони Хогерланд  Холандија Андрони Џокатоли-Венецуела 30 105
26 Марко Бандиера  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 29 142
27 Џексон Родригез  Венецуела Андрони Џокатоли-Венецуела 29 86
28 Диего Роса  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 25 ДНФ-18
29 Емануеле Села  Италија Андрони Џокатоли-Венецуела 33 63
31 Стефано Пираци  Италија Бардијани-ЦСФ 27 85
32 Енрико Баталјин  Италија Бардијани-ЦСФ 24 52
33 Никола Боем  Италија Бардијани-ЦСФ 24 128
34 Франческо Мануел Бонџорно  Италија Бардијани-ЦСФ 23 59
35 Марко Канола  Италија Бардијани-ЦСФ 25 122
36 Сони Колбрели  Италија Бардијани-ЦСФ 23 94
37 Енрико Барбин  Италија Бардијани-ЦСФ 24 119
38 Никола Руфони  Италија Бардијани-ЦСФ 23 ХД-11
39 Едоардо Ѕардини  Италија Бардијани-ЦСФ 24 53
41 Вилко Келдерман  Холандија Белкин Про Сајклинг 23 7
42 Јетсе Бол  Холандија Белкин Про Сајклинг 24 156
43 Рик Фленс  Холандија Белкин Про Сајклинг 31 132
44 Марк Гос  Холандија Белкин Про Сајклинг 23 35
45 Мартејн Кејзер  Холандија Белкин Про Сајклинг 26 67
46 Стевен Краусвејк  Холандија Белкин Про Сајклинг 26 ДНФ-9
47 Дејвид Танер Австралија Австралија Белкин Про Сајклинг 29 130
48 Мартен Тјалинги  Холандија Белкин Про Сајклинг 36 92
49 Јос ван Емден  Холандија Белкин Про Сајклинг 29 107
51 Кедел Еванс Австралија Австралија БМЦ Рејсинг Тим 37 8
52 Брент Букволтер  САД БМЦ Рејсинг Тим 30 68
53 Јаник Ејсен  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 24 ДНФ-10
54 Бен Херманс  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 27 72
55 Стив Морабито  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 31 25
56 Даниел Ос  Италија БМЦ Рејсинг Тим 27 103
57 Мануел Квинцијато  Италија БМЦ Рејсинг Тим 34 112
58 Самуел Санчез  Шпанија БМЦ Рејсинг Тим 36 24
59 Данило Вис  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 28 84
61 Иван Басо  Италија Канондејл 36 15
62 Оскар Гато  Италија Канондејл 29 116
63 Михел Кох  Германија Канондејл 22 152
64 Паоло Лонго Боргини  Италија Канондејл 33 99
65 Алан Марангони  Италија Канондејл 29 137
66 Морено Мозер  Италија Канондејл 23 120
67 Даниеле Рато  Италија Канондејл 24 126
68 Давиде Вилела  Италија Канондејл 22 ДНФ-6
69 Елија Вивијани  Италија Канондејл 25 145
71 Фабио Дуарте  Колумбија Колумбија 27 28
72 Родолфо Торес  Колумбија Колумбија 27 81
73 Едвин Авила  Колумбија Колумбија 24 ХД-9
74 Робинсон Чалапуд  Колумбија Колумбија 30 75
75 Леонардо Дуке  Колумбија Колумбија 34 78
76 Харлинсон Пантано  Колумбија Колумбија 25 32
77 Карлос Кинтеро  Колумбија Колумбија 28 117
78 Џефри Ромеро  Колумбија Колумбија 24 149
79 Мигел Анхел Рубијано  Колумбија Колумбија 29 101
81 Насер Буани  Франција FDJ.fr 23 140
82 Себастјен Шаванел  Франција FDJ.fr 31 150
83 Арно Куртеје  Франција FDJ.fr 25 ДНФ-16
84 Мурило Фишер  Бразил FDJ.fr 34 135
85 Александар Жење  Франција FDJ.fr 26 13
86 Жоан Ле Бон  Франција FDJ.fr 23 89
87 Франсис Мури  Франција FDJ.fr 33 33
88 Лорен Пишон  Франција FDJ.fr 27 129
89 Јуси Веиканен  Финска FDJ.fr 33 109
91 Рајдер Хесједал  Канада Гармин-Шарп 33 9
92 Андре Кардозо  Португалија Гармин-Шарп 29 20
93 Томас Декер  Холандија Гармин-Шарп 29 ДНФ-16
94 Тајлер Фарар  САД Гармин-Шарп 29 147
95 Колдо Фернандез  Шпанија Гармин-Шарп 32 ХД-1
96 Нејтан Хас Австралија Австралија Гармин-Шарп 25 104
97 Даниел Мартин  Ирска Гармин-Шарп 27 ДНФ-1
98 Дилан ван Барле  Холандија Гармин-Шарп 21 ДНС-15
99 Фабијан Вегман  Германија Гармин-Шарп 33 ДНФ-11
100 Дамијано Кунего  Италија Лампре-Мерида 32 19
101 Винер Анакона  Колумбија Лампре-Мерида 25 62
102 Матео Боно  Италија Лампре-Мерида 30 77
103 Матија Катанео  Италија Лампре-Мерида 23 64
104 Роберто Ферари  Италија Лампре-Мерида 31 144
105 Мануеле Мори  Италија Лампре-Мерида 33 118
106 Пшемислав Њемјец  Полска Лампре-Мерида 34 49
107 Јан Поланц  Словенија Лампре-Мерида 22 42
109 Диего Улиси  Италија Лампре-Мерида 24 ДНС-18
111 Максим Монфор  Белгија Лото-Белисол 31 14
112 Ларс Бак  Данска Лото-Белисол 34 56
113 Кени Дехес  Белгија Лото-Белисол 29 ХД-19
114 Герт Докс  Белгија Лото-Белисол 25 115
115 Адам Хансен Австралија Австралија Лото-Белисол 32 73
116 Сандер Арме  Белгија Лото-Белисол 28 47
117 Тош ван дер Санде  Белгија Лото-Белисол 23 93
118 Тим Веленс  Белгија Лото-Белисол 22 54
119 Денис Ванендерт  Белгија Лото-Белисол 25 ДНС-14
121 Наиро Кинтана  Колумбија Мовистар Тим 24 1
122 Андреј Амадор  Костарика Мовистар Тим 27 110
123 Игор Антон  Шпанија Мовистар Тим 31 37
124 Ерос Капеки  Италија Мовистар Тим 27 79
125 Џонатан Кастровјехо  Шпанија Мовистар Тим 27 57
126 Хосе Ерада  Шпанија Мовистар Тим 28 23
127 Горка Изагире  Шпанија Мовистар Тим 26 83
128 Франсиско Вентосо  Шпанија Мовистар Тим 32 125
129 Адријано Малори  Италија Мовистар Тим 26 121
131 Матео Работини  Италија Нери Сотоли 26 17
132 Џорџо Чекинел  Италија Нери Сотоли 24 ДНС-6
133 Рамон Каретеро Панама Панама Нери Сотоли 23 ДНФ-7
134 Франческо Кики  Италија Нери Сотоли 33 ДНС-9
135 Даниеле Коли  Италија Нери Сотоли 32 ДНФ-16
136 Андреа Феди  Италија Нери Сотоли 22 148
137 Мауро Финето  Италија Нери Сотоли 28 ДНФ-16
138 Џонатан Монсалве  Венецуела Нери Сотоли 24 66
139 Симоне Понци  Италија Нери Сотоли 27 106
141 Ригоберто Уран  Колумбија Омега Парма-Квик Степ 27 2
142 Џанлука Брамбила  Италија Омега Парма-Квик Степ 26 29
143 Томас де Гент  Белгија Омега Парма-Квик Степ 27 65
144 Илјо Кејсе  Белгија Омега Парма-Квик Степ 31 139
145 Серж Пауелс  Белгија Омега Парма-Квик Степ 30 31
146 Алесандро Петаки  Италија Омега Парма-Квик Степ 40 ДНФ-16
147 Ваут Пулс  Холандија Омега Парма-Квик Степ 26 21
148 Питер Сери  Белгија Омега Парма-Квик Степ 25 74
149 Жилиен Вермот  Белгија Омега Парма-Квик Степ 24 88
151 Иван Сантаромита  Италија Орика-ГринЕЏ 30 ДНС-18
152 Лук Дарбриџ Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 23 ДНФ-11
153 Мајкл Хепберн Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 22 154
154 Брет Ланкастер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 34 ДНС-7
155 Мајкл Метјус Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 23 ДНС-11
156 Камерон Мајер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 26 ДНС-8
157 Мичел Докер Австралија Австралија Орика-ГринЕЏ 27 ДНС-15
158 Свен Тафт  Канада Орика-ГринЕЏ 37 155
159 Питер Венинг  Холандија Орика-ГринЕЏ 33 ДНФ-14
161 Пјер Ролан  Франција Тим Јуропкар 27 4
162 Јукија Араширо Flag of Japan.svg Јапонија Тим Јуропкар 29 127
163 Анжело Тулик  Франција Тим Јуропкар 23 123
164 Тони Хирел  Франција Тим Јуропкар 26 134
165 Давиде Малакарне  Италија Тим Јуропкар 26 39
166 Максим Медерел  Франција Тим Јуропкар 33 ДНФ-7
167 Периж Кеменер  Франција Тим Јуропкар 30 80
168 Ромен Сикар  Франција Тим Јуропкар 26 51
169 Бјерн Турау  Германија Тим Јуропкар 25 ДНФ-16
171 Марсел Кител  Германија Џајант-Шимано 25 ДНС-4
172 Берт де Бакер  Белгија Џајант-Шимано 30 133
173 Зимон Гешке  Германија Џајант-Шимано 28 69
174 Тобијас Лудвигсон  Шведска Џајант-Шимано 23 ДНФ-12
175 Лука Мезгец  Словенија Џајант-Шимано 25 136
176 Георг Прајдлер  Австрија Џајант-Шимано 23 27
177 Том Стамснејдер  Холандија Џајант-Шимано 28 143
178 Алберт Тимер  Холандија Џајант-Шимано 28 87
179 Том Велерс  Холандија Џајант-Шимано 29 146
181 Хоаким Родригез  Шпанија Катјуша 34 ДНС-7
182 Максим Белков  Русија Катјуша 29 90
183 Џампаоло Карузо  Италија Катјуша 33 ДНФ-6
184 Владимир Гусев  Русија Катјуша 31 60
185 Алберто Лосада  Шпанија Катјуша 32 36
186 Даниел Морено  Шпанија Катјуша 32 41
187 Лука Паолини  Италија Катјуша 37 111
188 Анхел Висиосо  Шпанија Катјуша 37 ДНФ-6
189 Едуард Ворганов  Русија Катјуша 31 55
191 Дарио Каталдо  Италија Тим Скај 29 26
192 Едвалд Боасон Хаген  Норвешка Тим Скај 26 ДНФ-16
193 Филип Дејгнан  Ирска Тим Скај 30 43
194 Бернхард Ајзел  Австрија Тим Скај 33 138
195 Себастијан Енао  Колумбија Тим Скај 20 22
196 Кристофер Сатон Австралија Австралија Тим Скај 29 153
197 Салваторе Пучо  Италија Тим Скај 24 98
198 Канстанцин Сивцов  Белорусија Тим Скај 31 ДНФ-14
199 Бен Свифт  Обединето Кралство Тим Скај 26 113
201 Николас Роуш  Ирска Тинкоф-Саксо 29 30
202 Кристофер Јул-Јенсен  Данска Тинкоф-Саксо 24 100
203 Рафал Мајка  Полска Тинкоф-Саксо 24 6
204 Евгениј Петров  Русија Тинкоф-Саксо 35 48
205 Павел Полјањски  Полска Тинкоф-Саксо 23 50
206 Иван Ровни  Русија Тинкоф-Саксо 26 46
207 Крис Анкер Серенсен  Данска Тинкоф-Саксо 29 ДНС-12
208 Џеј Мекарти Австралија Австралија Тинкоф-Саксо 23 91
209 Мајкл Роџерс Австралија Австралија Тинкоф-Саксо 34 18
211 Роберт Кишерловски  Хрватска Трек Фактори Рејсинг 27 10
212 Еугенио Алафачи  Италија Трек Фактори Рејсинг 23 151
213 Хулијан Аредондо  Колумбија Трек Фактори Рејсинг 25 61
214 Фабио Фелине  Италија Трек Фактори Рејсинг 24 96
215 Данило Хондо  Германија Трек Фактори Рејсинг 40 114
216 Џакомо Ницоло  Италија Трек Фактори Рејсинг 25 141
217 Бој ван Попел  Холандија Трек Фактори Рејсинг 26 131
218 Фумијуки Бепу Flag of Japan.svg Јапонија Трек Фактори Рејсинг 31 82
219 Рикардо Цојдл  Австрија Трек Фактори Рејсинг 26 40

По националност[уреди | уреди извор]

198. велосипедисти кои настапиле на Џиро д’Италија дошле од 30 различни држави.

Земја Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
Австралија Австралија 13 8 3 (Мајкл Роџерс х2, Мајкл Метјус)
 Австрија 3 3
 Белгија 15 12
 Белорусија 1 0
 Бразил 1 1
 Обединето Кралство 1 1
 Венецуела 3 3
 Германија 7 4 2 (Марсел Кител х2)
 Данска 3 2
 Ирска 3 2
 Италија 59 45 6 (Диего Улиси х2, Енрико Баталјин, Марко Канола, Фабио Ару, Стефано Пираци)
Flag of Japan.svg Јапонија 2 2
 Казахстан 1 1
 Канада 2 2
 Колумбија 14 13 4 (Наиро Кинтана х2, Ригоберто Уран, Хулијан Аредондо)
 Костарика 1 1
 Норвешка 1 0
Панама Панама 1 0
 Полска 3 3
 Португалија 1 1
 Русија 5 5
 Словенија 4 3 1 (Лука Мезгец)
 САД 2 2
 Финска 1 1
 Франција 18 16 3 (Насер Буани х3)
 Холандија 17 13 1 (Питер Венинг)
 Хрватска 1 1
 Швајцарија 2 2
 Шведска 1 0
 Шпанија 12 9
Вкупно 198 156

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фаранд, Стивен. „Андрони Џокатоли обезбедија специјална покана за Џиро д’Италија 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 октомври 2013 (посет. 11 мај 2014 г).
  2. Браун, Грегор. „Џиро д’Италија бара од обожавателите да гласаат за специјалните покани“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 10 јануари 2014 (посет. 11 мај 2014 г).
  3. Рајан, Бери. „Бардијани-ЦСФ, Колумбија и ЈелоуФлуо добија специјални покани за Џиро д’Италија“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 јануари 2014 (посет. 11 мај 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]