Робинсон Чалапуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Робинсон Чалапуд
Чалапуд во 2013
Лични податоци
Цело име Робинсон Едуардо Чалапуд Гомез
Прекар Ел Чала[1]
Роден 8 март 1984 (1984-03-08) (34 г.)
Ипијалес, Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клуб Колумбија
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2010 Колумбија ес Пасион
Професионални клубови
2011
2012–
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
Колумбија-Колдепортес
Последна промена
29 октомври 2014

Робинсон Едуардо Чалапуд Гомез (шпански: Robinson Eduardo Chalapud Gómez; р. 8 март 1984) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Колумбија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Робинсон Чалапуд - Колумбија Сајклинг Тим“. colombiacyclingpro. http://www.colombiacyclingpro.com/rider/chalapud-gomez-robinson-eduardo/. посет. 10 мај 2014 г.  Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „colombiacyclingpro“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]