Никола Боем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Боем
Боем на Трка околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеНикола Боем
Роден27 септември 1989 (1989-09-27) (33 г.)
Сан Дона ди Пјаве,  Италија
Висина1,87 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2009

2010
2010-2012
2012
У.К. Басо Пјаве
Маркиол-Паста Монтеграпа-Сите-Ераклија
Реале Мутуа-ОРТ
Залф-Дезире-Фјор
Колнаго-ЦСФ Бардијани (стажант)
Професионални клубови
2013–2017 Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2015)
Последна промена
6 април 2018

Никола Боем (италијански: Nicola Boem; р. 27 септември 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за професионалната континентална екипа Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[2]

Настапил на Џиро д’Италија 2014. Ја освоил десеттата етапа на Џиро д’Италија 2015 во соло-победа напаѓајќи ги другите членови на бегството.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Џиро дел Белведере
5. Копа Сан Гео
2010
1. Етапа 6 Џиро дела Вале д’Аоста
3. Трофео Франко Балестра
8. Џиро дел Белведере
2011
1. Џиро дел Белведере
2. Трофео Франко Балестра
3. Краен пласман Џиро дел Венето
6. Трофео Едил Ц
2012
2. Копа Сан Гео
2. Трофео Едил Ц
2014
1. Етапа 6 Трка околу Данска
2015
1. Етапа 10 Џиро д’Италија
2017
1. Maillot Dubai.png Спринтерски пласман Трка Дубаи

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 137 128 159 139 152
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Никола Боем“. Бардијани-ЦСФ. GM Sport. Архивирано од изворникот на 2014-08-15. Посетено на 5 септември 2014.
  2. „Seventeen riders in 2018 roster“. Бардијани-ЦСФ. GM Sport SRL. 14 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-01-01. Посетено на 5 јануари 2018.
  3. Ричард Виндзор (19 мај 2015). „Никола Боем ја освои десеттата етапа, додека Ричи Порт изгуби време“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 1 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]