Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Казакстан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Казахстан
Знаме Грб
ХимнаМенің Қазақстаным
Meniñ Qazaqstanım
Мој Казахстан

Главен градАстана
51°10′ СГШ 71°30′ ИГД / 
Најголем град Алмати
Службен јазик Казашки (државен)
Руски (официјален)
Народности (2010[1])
Демоним Казак
Казахстанец
Уредување Претседателска република
 •  Претседател Нурсултан Назабаев
 •  Премиер Бакхитзан Сагинтајев
Независност од Советскиот Сојуз 
 •  Прв канат 1361 како Белата Орда 
 •  Втор канат 1428 како Узбешката Орда 
 •  Трет канат 1465 како Казашката Орда 
 •  Алашка Автономија 13 декември 1917 
 •  Казашка СССР 5 декември 1936 
 •  Објавена независност 16 декември 1991 
 •  Финализирана 25 декември 1991 
Површина
 •  Вкупна 2.724.900 км2 (9та)
 •  Вода (%) 1,7
Население
 •  Попис 2009 16.402.861[2] 
 •  Густина 5,4 жит/км2 (226та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $177,545 билиони[3] 
 •  По жител $11.416[3] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $132,229 билиони[3] 
 •  По жител $8.502[3] 
Џиниев коеф. (2008)28.8[4]
низок
ИЧР (2013) 0.757[5]
висок · 70та
Валута Тенге (Tenge symbol.svg) (KZT)
Часовен појас Западна/Источна (UTC+5/+6)
 •  (ЛСВ) не се менува (UTC+5/+6)
Се вози на десно
НДД .kz
Повик. бр. 7

Казахстан, поретко и Казакстан (казашки: 'Қазақстан', изговор [ˈqɑzɑqstɑn]; руски: Казахстан, руски изг. [kazəxˈstan]), официјално Република Казахстан, е држава во Централна Азија. Главен град е Астана. Површината на државата е 2.727.300 км2 (поголема од цела Западна Европа).

Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на градовите во Казахстан.

Казахстан граничи со Русија, Кина, Киргистан, Туркменистан и Узбекистан. Има брегови на Касписко Море и Аралско Море. Климата во Казахстан е континентална. Средните јануарски температури се движат од -25ºС (на север и во централен Казахстан) до -3ºС (на југ); средните јулски температури соодветно од 19 до 30ºС. Врнежите во државата се просечно до 300 мм, во пустините под 100 мм, а на планините до 1.600 мм.

Политика[уреди | уреди извор]

Казахстан е унитарна република. Нејзин прв и единствен претседател е Нурсултан Назарбаев. Нејзиниот парламент е составен од два дома, Долен и Горен дом. Во практиката, Казахстан е диктаторска земја со една партија која ги има речиси сите места во парламентот.

Економија[уреди | уреди извор]

Космодромот Бајконур е најстариот и најголем космодром во светот.

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Населението на Казахстан изнесува 17,563,300 жители. Најголемиот дел од населението го сочинуваат 63,1% Казаци и 23,7% Руси. Исламот е религија на околу 70% од населението, а христијани се 26%.

Култура во Казахстан[уреди | уреди извор]

Спорт во Казахстан[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Управување
Општи информации