Прејди на содржината

Светска организација за интелектуална сопственост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска организација за интелектуална сопственост
Светска организација за интелектуална сопственост
Organisation mondiale de la propriété intellectuelle (француски)
Седиштето на СОИС во Женева
КратенкаWIPO, OMPI
Основана14 јули 1967
Видспецијализирана агенција
Правен статусактивна
СедиштеЖенева, Швајцарија
ШефФрансис Гари
Мреж. местоwww.wipo.int

Светската организација за интелектуална сопственост (СОИС) е меѓународна организација во рамките на ОН. Основана е во 1967 година. Седиштето ѝ е во Женева, Швајцарија.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Игор Јанев, UN and the international financial and economic organizations, publ. Institute of Political Studies, Belgrade, 2004.
  • Игор Јанев, World Intelectual Property Organization, publ. Institute of Political Studies, Belgrade, 2009, ISBN 978-86-7419-188-0

Поврзано[уреди | уреди извор]