Прејди на содржината

Барнардова Галаксија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барнардова Галаксија
Барнардовата Галаксија
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеСтрелец
Ректасцензија19ч 44м &1000000000000056600000056,6с[1]
Деклинација−14° 47′ &1000000000000002100000021″[1]
Црв. помест.-57 ± 2 км/с[1]
Оддалеченост1,63 ± 0.03 Мсг (500 ± 10 кпс)[2][3][4]
Привидна величина (V)9,3[1]
Особености
ТипIB(s)m[1]
Привидна големина (V)15′,5 × 13′,5[1]
Други ознаки
Barnard's Galaxy,[1] IC 4895,[1]
DDO 209,[1] PGC 63616,[1] Caldwell 57

Барнардова Галаксија (NGC 6822, IC 4895 или Колдвел 57) — галаксија во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6822 се споменува и како IC 4895, MCG -2-50-6, DDO 209, IRAS 19421-1455, Barnard's galaxy.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 август 1884 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 5 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6822 е од видот IBm.[5] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 m/лм2.[6] NGC 6822 има привидни димензии од 15,4' х 14,2'.[6]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 44 м 56,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 48' 23"".[7] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[6]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6822 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63616. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 297; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5736. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 163.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 6822. Посетено на 2007-03-15.
  2. Karachentsev и др. 2004
  3. Karachentsev & Kashibadze 2006
  4. Cannon и др. 2006
  5. Запис за Барнардова Галаксија на НАСА (англиски)
  6. 6,0 6,1 6,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000004400000044м &1000000000000056600000056,6с, −&1000000000000001400000014° &1000000000000004700000047′ &1000000000000002100000021″