NGC 6716

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 6716


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 54 m 34 s
Деклинација -19° 54' 30""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
7,5
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 14 јули 1830
Други ознаки OCL 46, ESO 592-SC5

NGC 6716 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6716 се споменува и како OCL 46, ESO 592-SC5.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 14 јули 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6716 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,5 mag.[2] NGC 6716 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 54 m 34 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 54' 30"".[3]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 6716 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6289. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1111.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]