NGC 6689

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6689
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 34 м 49,9 с
Деклинација +70° 31' 27"
Положбен агол 171°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4' x 1,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 22 август 1863
Други ознаки NGC 6690, UGC 11300, MCG 12-17-26, KAZ 210, KARA 855, CGCG 340-50, IRAS 18354+7028

NGC 6689спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6689 се споменува и како NGC 6690, UGC 11300, MCG 12-17-26, KAZ 210, KARA 855, CGCG 340-50, IRAS 18354+7028.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 август 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6689 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 6689 има привидни димензии од 4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 34 м 49,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +70° 31' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 171°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6689 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62077. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4434. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1149.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • t

Надворешни врски[уреди | уреди извор]