Прејди на содржината

NGC 6879

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6879
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 10 м 26,6 с
Деклинација +16° 55' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 0,15' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 8 мај 1883
Други ознаки PK 57-8.1, CS=15.0

NGC 6879планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6879 се споменува и како PK 57-8.1, CS=15.0.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 мај 1883 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6879 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m.[2] NGC 6879 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 10 м 26,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +16° 55' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6879 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 208; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1622. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 372.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]