NGC 6952

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6952


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 37 м 14 с
Деклинација +66° 6' 21"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,9' x 3,2'
Историја
Откривач Жером Коџа
Откриена 1877
Други ознаки NGC 6951, UGC 11604, MCG 11-25-2, CGCG 325-3, IRAS 20366+6555

NGC 6952спирална галаксија во соѕвездието Кефеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6952 се споменува и како NGC 6951, UGC 11604, MCG 11-25-2, CGCG 325-3, IRAS 20366+6555.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1877 година од страна на Жером Коџа, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 10,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6952 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 6952 има привидни димензии од 3,9' х 3,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 37 м 14 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +66° 6' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6952 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65086. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 32; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4258. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 546.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]