NGC 6886

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6886


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 12 m 42,8 s
Деклинација +19° 59' 24""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,17' x ?'
Историја
Откривач Ралф Копланд
Откриена 17 септември 1884
Други ознаки PK 60-7.2, CS=15.7

NGC 6886 е планетарна маглина во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6886 се споменува и како PK 60-7.2, CS=15.7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 септември 1884 година од страна на Ралф Копланд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6886 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 mag.[2] NGC 6886 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,17'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 12 m 42,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 59' 24"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6886 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 163; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1626. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 372.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]