NGC 6861

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6861 {{{опис}}}
Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 7 м 19,4 с
Деклинација -48° 22' 10""
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 јули 1826
Други ознаки IC 4949, ESO 233-32, AM 2006-483, IRAS 20037-4830

NGC 6861елиптична галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6861 се споменува и како IC 4949, ESO 233-32, AM 2006-483, IRAS 20037-4830.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јули 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6861 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 6861 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 7 м 19,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 22' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6861 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64136. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 411; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8396. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]