NGC 6621

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6621
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 12 м 55,6 с
Деклинација +68° 21' 47""
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb/P
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,8'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 2 јуни 1885
Други ознаки UGC 11175, MCG 11-22-30, CGCG 322-36, IRAS 18131+6820, KAZ 194, 7ZW 778, Arp 81, VV 247, KCPG 534B

NGC 6621спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6621 се споменува и како UGC 11175, MCG 11-22-30, CGCG 322-36, IRAS 18131+6820, KAZ 194, 7ZW 778, Arp 81, VV 247, KCPG 534B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јуни 1885 година од страна на Едвард Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6621 е од видот Sb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 6621 има привидни димензии од 2,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 12 м 55,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +68° 21' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6621 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61582. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4429. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 550.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]