NGC 6973

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6973


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 52 m 6 s
Деклинација -5° 53' 39"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 5 јули 1886

NGC 6973 е ѕвезда во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јули 1886 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 12 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6973 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,6 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 52 m 6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 53' 39".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6973 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 299; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5190. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 797.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]