NGC 6827

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6827


Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 48 m 53,2 s
Деклинација +21° 12' 58""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I1m
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 16 октомври 1878
Други ознаки OCL 120

NGC 6827 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лисица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6827 се споменува и како OCL 120.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 октомври 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6827 е од видот I1m.[1] NGC 6827 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 48 m 53,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 12' 58"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6827 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1627. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 190.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]