NGC 6995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6995


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 57 м 10 с
Деклинација +31° 14' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 12' x 12'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 септември 1825
Други ознаки CED 182C, Veil nebula

NGC 6995оддавна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6995 се споменува и како CED 182C, Veil nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 септември 1825 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6995 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] NGC 6995 има привидни димензии од 12' х 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 57 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 14' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6995 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 120; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2688. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 803.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]