Прејди на содржината

NGC 6539

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6539
Глобуларното јато NGC 6539
Глобуларното јато NGC 6539
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 4 м 49,8 с
Деклинација -7° 35' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 7,9' x ?'
Историја
Откривач Теодор Брорсен
Откриена септември 1856
Други ознаки GCL 85

NGC 6539збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6539 се споменува и како GCL 85.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на септември 1856 година од страна на Теодор Брорсен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6539 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 m.[2] NGC 6539 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 4 м 49,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 35' 7"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6539 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5675. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 156.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]