Прејди на содржината

NGC 6708

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6708

{{{опис}}}

Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 55 м 35,6 с
Деклинација -53° 43' 24""
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 јуни 1836
Други ознаки ESO 183-27, AM 1851-534, IRAS 18515-5347

NGC 6708спирална галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6708 се споменува и како ESO 183-27, AM 1851-534, IRAS 18515-5347.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јуни 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6708 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] NGC 6708 има привидни димензии од 1,2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 55 м 35,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 43' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6708 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62569. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 435; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8759. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies.

Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]