NGC 6820

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6820


Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 42 m 28 s
Деклинација +23° 5' 15""
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 7 август 1864
Други ознаки IRAS 19403+2258, knot in Sh2-86

NGC 6820 е емисиона маглина во соѕвездието Лисица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6820 се споменува и како IRAS 19403+2258, knot in Sh2-86.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 август 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6820 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15 mag.[2] NGC 6820 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 42 m 28 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 5' 15"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6820 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2139. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 289.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]