NGC 6863

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6863

{{{опис}}}

Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 5 м 7,3 с
Деклинација -3° 33' 13"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 25 јули 1827
Други ознаки star chain

NGC 6863астеризам во соѕвездието Орел, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6863 се споменува и како Ѕвезден Ланец (анг. star chain).

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јули 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6863 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 5 м 7,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -3° 33' 13".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6863 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 253; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5164. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 268.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]