NGC 6953

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6953


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 38 м 41 с
Деклинација +65° 48' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 14 септември 1885

NGC 6953астеризам во соѕвездието Кефеј, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 септември 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6953 е од видот *Grp.[1] NGC 6953 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 38 м 41 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +65° 48' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6953 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 32; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4258. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 546.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]