NGC 6584

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6584

{{{опис}}}

Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 18 м 37,7 с
Деклинација -52° 12' 52""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Физички податоци
Привидни димензии 6,6' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 јуни 1826
Други ознаки GCL 92, ESO 229-SC14

NGC 6584збиено ѕвездено јато во соѕвездието Телескоп, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6584 се споменува и како GCL 92, ESO 229-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6584 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 m.[2] NGC 6584 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 18 м 37,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 12' 52"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6584 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 434; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8370. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]