NGC 6644

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6644
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 32 м 34,7 с
Деклинација -25° 7' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 13 јули 1880
Други ознаки PK 8-7.2, ESO 522-PN33, CS=15.9

NGC 6644планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6644 се споменува и како PK 8-7.2, ESO 522-PN33, CS=15.9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 јули 1880 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6644 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m.[2] NGC 6644 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 32 м 34,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 7' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6644 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6861. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 173.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]