NGC 6528

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6528
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 4 м 49,6 с
Деклинација -30° 3' 19""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 јуни 1784
Други ознаки GCL 84, ESO 456-SC48

NGC 6528збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6528 се споменува и како GCL 84, ESO 456-SC48.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јуни 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6528 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m.[2] NGC 6528 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 4 м 49,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 3' 19"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6528 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 377; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7391. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 91.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]