NGC 6912

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6912


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 26 м 52,1 с
Деклинација -18° 37' 3""
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,1'
Историја
Откривач Едвард Синглтон Холден
Откриена 14 август 1881
Други ознаки ESO 596-38, MCG -3-52-8, IRAS 20240-1846

NGC 6912спирална галаксија во соѕвездието Јарец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6912 се споменува и како ESO 596-38, MCG -3-52-8, IRAS 20240-1846.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 14 август 1881 година од страна на Едвард Синглтон Холден, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6912 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 6912 има привидни димензии од 1,4' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 26 м 52,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 37' 3"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6912 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64700. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 343; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6333. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1122.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]