Паломар 12

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паломар 12
Паломар 12 низ „Хабл
Податоци од набљудување (епоха J2000)
КласаXII
СоѕвездиеЈарец
Ректасцензија21ч 46м &1000000000000388400000038,84с[1]
Деклинација–21° 15′ &1000000000000009400000009,4″[1]
Оддалеченост63,6 ± 2,9 исг
(19,50 ± 0,89 кпс)[2]
Привидна величина (V)11.99
Привидни димензии (V)17′,4
Физички особини
Маса1,59⋅104[3] M
Полупречник162 ± 8 сг[4]
Металичност = –0,85[3] dex
Проценета старост6,5 милј. год.[5]
Други ознакиGCl 123[6]
Поврзано: Збиено јато, Список на збиени јата

Паломар 12збиено ѕвездено јато во соѕвездието Јарец кое припаѓа на ореолот на Млечниот Пат.

Јатото првпат е откриено во пописот на Националното географско друштво врз основа на снимките во Паломарската опсерваторија, во авторство на Роберт Џорџ Харингтон и Фриц Цвики,[7]. Иако го завеле како збиено јато, Цвики сметал дека се работи за блиска џуџеста галаксија од Месната Група. Ова е релативно младо јато, за околу 30% помладо од највеќето збиени јата на Млечниот Пат.[2] Јатото е бодато со метал, и има металичност од [Fe/H] ~= -0,8.[5] Има просечна сјајносна распределеност од Mv = -4,48.[8]

Изучувајќи го сопственото движење, во 2000 г. е претпоставено дека јатото е преземено од џуџестата галаксија Стрелец пред околу 1,7 милијарди години.[9] Денес се смета за член на таа џуџеста галаксија (Cohen 2004, Sbordone et al. 2006),[5] а неговата старост се проценува на 6,5 милијарди години.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Goldsbury, Ryan; и др. (December 2010), „The ACS Survey of Galactic Globular Clusters. X. New Determinations of Centers for 65 Clusters“, The Astronomical Journal, 140 (6): 1830–1837, arXiv:1008.2755, Bibcode:2010AJ....140.1830G, doi:10.1088/0004-6256/140/6/1830.
  2. 2,0 2,1 Rosenberg, A.; и др. (1998), „Young Galactic globular clusters II. The case of Palomar 12“, Astronomy and Astrophysics, 339: 61–69, arXiv:astro-ph/9809112, Bibcode:1998A&A...339...61R.
  3. 3,0 3,1 Boyles, J.; и др. (November 2011), „Young Radio Pulsars in Galactic Globular Clusters“, The Astrophysical Journal, 742 (1): 51, arXiv:1108.4402, Bibcode:2011ApJ...742...51B, doi:10.1088/0004-637X/742/1/51.
  4. distance × sin( diameter_angle / 2 ) = 162 сг. radius
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Geisler, Doug; и др. (September 2007), „Chemical Abundances and Kinematics in Globular Clusters and Local Group Dwarf Galaxies and Their Implications for Formation Theories of the Galactic Halo“, The Publications of the Astronomical Society of the Pacific, 119 (859): 939–961, arXiv:0708.0570, Bibcode:2007PASP..119..939G, doi:10.1086/521990.
  6. „SIMBAD Astronomical Object Database“, Results for Palomar 12, Посетено на 2006-11-16.
  7. Abell, George O. (1955). „Globular Clusters and Planetary Nebulae Discovered on the National Geographic Society-Palomar Observatory Sky Survey“. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 67 (397): 258. Bibcode:1955PASP...67..258A. doi:10.1086/126815.
  8. van den Bergh, Sidney (јули 2007). „The Luminosity Distribution of Globular Clusters in Dwarf Galaxies“. The Astronomical Journal. 134 (1): 344–345. arXiv:0704.2226. Bibcode:2007AJ....134..344V. doi:10.1086/518868.
  9. D. I. Dinescu; S. R. Majewski; T. M. Girard; K. M. Cudworth (2000). „The Absolute Proper Motion of Palomar 12: A Case for Tidal Capture from the Sagittarius Dwarf Spheroidal Galaxy“. The Astronomical Journal. 120 (4): 1892–1905. arXiv:astro-ph/0006314. Bibcode:2000astro.ph..6314D. doi:10.1086/301552.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000004600000046м &1000000000000388400000038,84с, −&1000000000000002100000021° &1000000000000001500000015′ &1000000000000009400000009,4″