Штит-Кентаур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краците на Млечниот Пат

Штит-Кентаур (или Штит-Јужен Крст) — долг спирален крак од гас и прав, еден од главните на Млечниот Пат.

Кракот е сместен помеѓу помалиот крак Кобилица–Стрелец и поголемиот Персеев Крак. Штит-Кентаур почнува близу средишната пречка како Штитов Крак, а потоа постепено преоѓа во Кентауров Крак.[1]

Подрачјето кајшто овој крак се поврзува со пречката на галаксијата е богато со ѕвездородни области. Во 2006 г. таму е откриено големото јато RSGC1 кое опфаќа нови ѕвезди, меѓу кои и 14 црвени суперџинови. Во 2007 г. е откриено јатото RSGC2 со околу 50.000 новонастанати ѕвезди, на само неколку стотици светлосни години од RSGC1. Второспоменатото се смета дека е помладо од 20 милиони години и содржи 26 црвени суперџинви — најголемата позната групација на такви ѕвезди.[2] Други јата на ова подрачје се RSGC3 и Аликанте 8.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Churchwell, Ed; Babler, Brian L.; Meade, Marlin A. (2009). „The Spitzer/GLIMPSE Surveys: A New View of the Milky Way“ (PDF). Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 121 (877): 213–230. Bibcode:2009PASP..121..213C. doi:10.1086/597811. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-02. Посетено на 2022-10-26.
  2. Davies, B.; Figer, D. F.; Kudritzki, R. P.; MacKenty, J.; Najarro, F.; Herrero, A. (2007). „A Massive Cluster of Red Supergiants at the Base of the Scutum‐Crux Arm“. The Astrophysical Journal. 671 (1): 781–801. arXiv:0708.0821. Bibcode:2007ApJ...671..781D. doi:10.1086/522224. S2CID 1447781.
  3. Negueruela, I.; González-Fernández, C.; Marco, A.; Clark, J. S.; Martínez-Núñez, S. (2010). „Another cluster of red supergiants close to RSGC1“. Astronomy and Astrophysics. 513: A74. arXiv:1002.1823. Bibcode:2010A&A...513A..74N. doi:10.1051/0004-6361/200913373. S2CID 118531372.