Персеев Крак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краците на Млечниот Пат

Персеев Крак — еден од двата главни спирални крака на Млечниот Пат (другиот е Штит-Кентаур). Кракот почнува од завршетокот на долгата средишна пречка на Млечниот Пат.[1] Оддалечен е 6.400 светлосни години од Сончевиот Систем.[2]

Преглед[уреди | уреди извор]

Млечниот Пат е пречкеста спирална галаксија со два големи крака и повеќе мали краци или изданоци.[1] Персеевиот има полупречник од 10,7 килопарсеци и е сместен помеѓу Лебедовиот Крак и кракот Кобилица–Стрелец.[1] Наречен епо соѕвездието Персеј порани неговата насоченост кон тоа соѕвездие гледајќи од Земјата.

Персеевиот Крак е еден од четирите поголеми краци. Долг е преку 60.000 сг и широк околу 1.000 сг, со агол на наваленост од речиси 9 степени.[3]

Постои претпоставка дека месниот изданок наречен Орион-Лебед (во кој се Сончевиот Систем и Земјата) и сместен во Персеевиот Крак,[1] е всушност негов огранок, но ова не е потврдено.

Членови[уреди | уреди извор]

Персеевиот ракав го опфаќа Двојното Јато и повеќе Месјеови објекти:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Churchwell, Ed; Babler, Brian L.; Meade, Marlin A. (2009). „The Spitzer/GLIMPSE Surveys: A New View of the Milky Way“ (PDF). Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 121: 213–230. Bibcode:2009PASP..121..213C. doi:10.1086/597811. Архивирано од изворникот (pdf) на 2013-11-02. Посетено на 2022-10-26.
  2. McKee, Maggie (8 декември 2005). „Spiral arm of Milky Way looms closer than thought“. New Scientist. Reed Business Information Ltd. Посетено на 31 октомври 2013.
  3. Reid, M. J.; и др. (2009). „Trigonometric parallaxes of massive star-forming regions. VI. Galactic structure, fundamental parameters, and noncircular motions“. The Astrophysical Journal. 700 (1): 137–148. arXiv:0902.3913. Bibcode:2009ApJ...700..137R. doi:10.1088/0004-637X/700/1/137. S2CID 11347166.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]