NGC 6517

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6517


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 1 м 50,6 с
Деклинација -8° 57' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 16 јуни 1784
Други ознаки GCL 81

NGC 6517збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6517 се споменува и како GCL 81.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јуни 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6517 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m.[2] NGC 6517 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 1 м 50,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 57' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6517 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5675. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 156.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]