Прејди на содржината

NGC 6992

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6992

{{{опис}}}

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 56 м 18 с
Деклинација +31° 44' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 60' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 септември 1784
Други ознаки CED 182B, Veil nebula

NGC 6992оддавна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6992 се споменува и како CED 182B, Veil nebula.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6992 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] NGC 6992 има привидни димензии од 60' х 8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 56 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 44' 30"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6992 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 120; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2688. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 803.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]