NGC 6535

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6535
{{{опис}}}
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 3 м 50,7 с
Деклинација -0° 17' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XI
Привиден сјај
(видлив)
9,3
Физички податоци
Привидни димензии 3,4' x ?'
Историја
Откривач Џон Расел Хајнд
Откриена 26 април 1852
Други ознаки GCL 83

NGC 6535збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6535 се споменува и како GCL 83.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1852 година од страна на Џон Расел Хајнд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6535 е од видот XI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,3 m.[2] NGC 6535 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 3 м 50,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 17' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6535 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 249; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5096. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 773.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]