NGC 6595

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6595


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 17 m 4,8 s
Деклинација -19° 51' 58""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 14 јули 1830
Други ознаки NGC 6590, IC 4700, ESO 590-SC15, OCL 31, CED 157B, LBN 43, DG 150

NGC 6595 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6595 се споменува и како NGC 6590, IC 4700, ESO 590-SC15, OCL 31, CED 157B, LBN 43, DG 150.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 јули 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6595 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 mag.[2] NGC 6595 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 17 m 4,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 51' 58"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6595 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6273. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]