NGC 6742

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6742

{{{опис}}}

Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 59 м 19,8 с
Деклинација +48° 27' 59""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Физички податоци
Привидни димензии 0,55' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 јули 1788
Други ознаки PK 78+18.1, Abell 50, CS=19.4

NGC 6742планетарна маглина во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6742 се споменува и како PK 78+18.1, Abell 50, CS=19.4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јули 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6742 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m.[2] NGC 6742 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,55'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 59 м 19,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 27' 59"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6742 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 83; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3545. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 814.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]