NGC 6590

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6590
Слика направена со телескоп од 60 cm
Слика направена со телескоп од 60 cm
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 17 м 4,8 с
Деклинација -19° 51' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 јули 1885
Други ознаки NGC 6595, IC 4700, ESO 590-SC15, OCL 31, CED 157B, LBN 43, DG 150

NGC 6590расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6590 се споменува и како NGC 6595, IC 4700, ESO 590-SC15, OCL 31, CED 157B, LBN 43, DG 150.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 јули 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6590 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] NGC 6590 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 17 м 4,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 51' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6590 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6273. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]