NGC 6683

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6683


Соѕвездие Штит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 42 m 12,7 s
Деклинација -6° 12' 45""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I2p
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 јули 1827
Други ознаки OCL 74

NGC 6683 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Штит, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6683 се споменува и како OCL 74.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јули 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6683 е од видот I2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 mag.[2] NGC 6683 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 42 m 12,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 12' 45"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6683 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 295; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5125. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 300.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]