NGC 6802

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6802
{{{опис}}}
Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 30 м 36 с
Деклинација +20° 15' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1m
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 јули 1784
Други ознаки OCL 114

NGC 6802расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лисица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6802 се споменува и како OCL 114.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јули 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6802 е од видот III1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m.[2] NGC 6802 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 30 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 15' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6802 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1609. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 190.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]