NGC 6956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6956


Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 43 м 53,7 с
Деклинација +12° 30' 44""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 19 октомври 1784
Други ознаки UGC 11619, MCG 2-53-1, CGCG 425-1, IRAS 20415+1219

NGC 6956спирална галаксија во соѕвездието Делфин, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6956 се споменува и како UGC 11619, MCG 2-53-1, CGCG 425-1, IRAS 20415+1219.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6956 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 6956 има привидни димензии од 1,9' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 43 м 53,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 30' 44"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6956 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65269. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 209; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1097. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 558.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]