NGC 6520

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6520
Ѕвезденото јато NGC 6520 до темниот облак Барнард 86 , снимен со телескопот MPG/ESO 2,2 m
Ѕвезденото јато NGC 6520 до темниот облак Барнард 86 , снимен со телескопот MPG/ESO 2,2 m
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 3 м 25 с
Деклинација -27° 53' 28""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2m
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 мај 1784
Други ознаки OCL 10, ESO 456-SC42

NGC 6520расеано ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6520 се споменува и како OCL 10, ESO 456-SC42.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6520 е од видот I2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m.[2] NGC 6520 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 3 м 25 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 53' 28"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6520 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6850. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 91.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]