NGC 6507

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6507

{{{опис}}}

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 59 м 50 с
Деклинација -17° 27' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 јуни 1786
Други ознаки OCL 32

NGC 6507расеано ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6507 се споменува и како OCL 32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6507 е од видот IV2p.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 9,6 m.[2] NGC 6507 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 59 м 50 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 27' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6507 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6254. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]