Прејди на содржината

NGC 6835

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6835

{{{опис}}}

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 54 м 32,8 с
Деклинација -12° 34' 3""
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,7'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 2 август 1881
Други ознаки MCG -2-50-9, IRAS 19517-1241

NGC 6835спирална галаксија во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6835 се споменува и како MCG -2-50-9, IRAS 19517-1241.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 август 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6835 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 6835 има привидни димензии од 2,4' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 54 м 32,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 34' 3"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6835 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63800. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 297; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5733. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 294.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]