NGC 6691

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6691


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 39 м 12 с
Деклинација +55° 38' 30""
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 16 август 1884
Други ознаки UGC 11318, MCG 9-30-31, CGCG 279-22, IRAS 18382+5535

NGC 6691спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6691 се споменува и како UGC 11318, MCG 9-30-31, CGCG 279-22, IRAS 18382+5535.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 август 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6691 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 6691 има привидни димензии од 1,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 39 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 38' 30"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6691 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62202. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 54; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3909. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 789.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]