NGC 6738

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6738


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 1 m 20 s
Деклинација +11° 36' 54""
Податоци од набљудување
Вид на објект астеризам
Морфолошки вид *Grp
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 јули 1829
Други ознаки OCL 101

NGC 6738 е астеризам во соѕвездието Орел, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6738 се споменува и како OCL 101.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јули 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6738 е од видот *Grp.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 mag.[2] NGC 6738 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 1 m 20 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 36' 54"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6738 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 206; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1048. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 544.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]