NGC 6682

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6682

{{{опис}}}

Соѕвездие Штит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 39 м 37 с
Деклинација -4° 48' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвездено јато
Морфолошки вид *Cloud
Физички податоци
Привидни димензии 47' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 25 јули 1827
Други ознаки * cloud?

NGC 6682ѕвездено јато во соѕвездието Штит, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6682 се споменува и како * cloud?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јули 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6682 е од видот *Cloud.[1] NGC 6682 има само една позната привидна димензија, која изнесува 47'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 39 м 37 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 48' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6682 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 250; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5121. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 300.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]