NGC 6625

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6625

{{{опис}}}

Соѕвездие Штит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 23 м 12,8 с
Деклинација -12° 0' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 39' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 31 јули 1826
Други ознаки OCL 58, *Grp ?

NGC 6625расеано ѕвездено јато во соѕвездието Штит, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6625 се споменува и како OCL 58, *Grp ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јули 1826 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6625 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m.[2] NGC 6625 има само една позната привидна димензија, која изнесува 39'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 23 м 12,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 0' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6625 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5698. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 296.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]