NGC 6927

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6927
{{{опис}}}
Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 32 м 38,1 с
Деклинација +9° 55' 1"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 15 август 1863
Други ознаки MCG 2-52-16, CGCG 424-20, NPM1G +09.0505

NGC 6927леќеста галаксија во соѕвездието Делфин, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6927 се споменува и како MCG 2-52-16, CGCG 424-20, NPM1G +09.0505.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6927 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 6927 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 32 м 38,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 55' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6927 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64925. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 209; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1091. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 812.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]